top of page

ATHLETICS

Live Oak High School has a variety of athletic organizations, and all of these have excelled at accomplishing numerous feats on and off the field. Baseball was able to reach the LHSAA State Championship tournament recently and became the State Runners-Up. Softball has earned more than 25 LHSAA playoff berths, more than 17 appearances in the Louisiana State Tournament and over 25 District Championships as well as bringing home the State Championship hardware . Volleyball has qualified for several regionals to continue the path of success. The Track and Field team along with the Wrestling team have both had multiple State Championship titles in recent years. Soccer continues the streak of playoff berths both in girls and boys soccer.  Cross Country has earned recent accolades as the 6-Time Parish Champions, while Football, Basketball, and Golf have also experienced recent success to continue the Eagle Pride on and off the playing field. 

FALL SEASON

WINTER SEASON

SPRING SEASON

“Strive to do your best even in the worst of times”

Logan Roule
Class of 2023

Sumail Singh - Logan Roule.png

Volleyball

All-Academic Composite

Kylie Price

All-District 1st team

Chloe Magee

Honorable Mention

Kailyn Lemoine

All-Parish

Chloe Magee MVP

Kylie Price

Kailyn Lemoine 

Brooklyn Seals Hon Mention

All-Metro

Chloe Magee 

Football

All-District

Second Team

Caleb Smith, Wyatt Tynes, and Brek Shultz

All-Academic Composite

Brandon Maher 

Cross Country

6-time Parish Champions

Girls and Boys Cross Country

All-Parish

Peyton Parker, Ben Cutbirth, Devon McClendon, Caleb Browning, Sylvia White, Ally Tyler, Brooke Fontenot

All-Metro

Sylvia White

IMPORTANT NOTES

Softball

1st Team All-District

Infield Chloe Magee

Outfield Haleigh Cushingberry

Catcher Kayce Bennett
Pitcher Kaylee Chandler

2nd Team All-District

Outfield Raelee Clark

Pitcher Kaylee Chandler
Infield Kameran Kent

Honorable Mention

KK Alello and AK Phillips

All-Parish

Infield Chloe Magee

Outfield Haleigh Cushingberry

Catcher Kayce Bennett
Utility Kameran Kent
Pitcher Kaylee Chandler
Outfield Raelee Clark 2nd team

KK Alello and AK Phillips Hon Men

MVP Chloe Magee

All-Metro

Infield Chloe Magee

Outfield Haleigh Cushingberry

Catcher Kayce Bennett
Pitcher Kaylee Chandler

All-State

Infield Chloe Magee

Outfield Haleigh Cushingberry

Catcher Kayce Bennett

All-Academic

Chloe Magee

All-Star

Chloe Magee

Baseball

 All-District

Cooper Smith - Catcher

Lane Lusk - Infield

Brock Davis - Infield

Sawyer Pruitt - Pitcher

Logan Coley - Infield

Brad Olivier - Outfield

Brock Davis Gold Glove
Lane Lusk  MVP

2nd Team All-District

Braxton Demopulos - Pitcher

Hunter Owens - Pitcher

Hayden Everett - Outfield

Mike Stephens

Brayden Allen

Jacob Galloway - Honorable Mention

Kenneth Berard - Hon Men

Cole Delaughter - Hon Men

All-Parish

Brock Davis - Infield

Sawyer Pruitt - Pitcher

Cooper Smith - Catcher

Lane Lusk - Infield

Defensive MVP - Cooper Smith

Offensive MVP - Lane Lusk

2nd Team All-Parish

Braxton Demopulos - Pitcher

Hunter Owens - Pitcher

Brayden Allen - Infield

Logan Coley - Infield

Brad Olivier - Outfield

Kenny Berard - DH

Honorable Mention

Cole Delaughter - Pitcher

Jacob Galloway -Pitcher

Hayden Everett - Outfield

Trevor Hodges - Pitcher

All-Metro

Lane Lusk - Infield

Brock Davis - Infield

Sawyer Pruitt - Pitcher

 

Track

Indoor State Champion

Sylvia White - All-Academic

All-District

Sylvia White- 800m and 1600m

Will price- pole vault

David Voorhies- triple jump

All-Parish

Sylvia White- 800m and 1600m

Brooke Fontenot-3200m

Will Price- pole vault

Bryson McKeithen- long jump

Jackson Root-110m hurdles and 300m hurdles

All-Academic

Sylvia White

 

 

Boys Soccer

All-District

Kaden Zeller

Second Team

Saban Bell - Alex Rivers

 

Girls Soccer

All-District

First Team

Justice Richardson - Noelia Lagos

Second Team

Kaitlyn Alello - McKinley Crenshaw

 

Wrestling

State 

Gage Kelly - State Runner-up 220lbs

Billy Edmonston - State 5th place

All-Metro Honorable Mention

Nick Collier

Kolton West

Adam Day

Rhett Hill 

Ryan Buckner

Tyler Maher

Billy Edmonston

Girls Basketball

All-District

Hayleigh Cushingberry 1st team

Sydney Wiginton Honorable Mention

All-Parish

Hayleigh Cushingberry Honorable Mention
Sydney Wiginton Honorable Mention

Boys Basketball

All-District

Hayden Ray 2nd Team

Nate Chaser Honorable Mention

Clayton Ray Honorable Mention

All-Parish

Hayden Ray 2nd team

Hayden Ray Fab 5 Large schools

Nate Casher Honorable Mention

Clayten Ray Honorable Mention 

INSURANCE

Voluntary Student Accident Insurance
Form 1
Form 2
Form 3

 

DIRECTIONS

Directions to Opponent Schools

Click here

PEP RALLY

bottom of page